Kişisel Vizyon Misyon Nedir?​

 

Kişisel Vizyon Misyon Nedir?

Vizyon ve misyon, kişiler, kurumlar, firmalar için belirlenen bugünü ve geleceği belirleyen amaçlar, hedefler bütünüdür.

Vizyon ve misyon kelimeleri, pek çok yerde karşılaşabileceğiniz aynı zamanda birbirleriyle sık sık karıştırılan kelimelerdir. Bundan dolayı vizyon ve misyon kelimelerinin anlamlarını, birbirleri arasındaki farklı bilmekte yarar vardır.

Son yıllarda sıklıkla duyulan kelimelerden biri olan vizyon, görüş ve ileriyi görme gibi anlamlara gelmektedir. Misyon ise mevcut durumu ifade eden bir kelimedir. Vizyon genellikle şirketlerin ve firmaların kendilerini tanıtırken kullandıkları bir kelimedir. Bazı durumlarda bireyler tarafından da kullanılabilmektedir. Bir kuruluşun, şirketin, markanın gelecekte neyi başarmak istediğinize dair bir tanımlama olarak kullanılan vizyon, açık bir rehberdir. İş hayatındaki umutları ve planları ifade eden vizyon, gelecekteki planlarınız için adeta bir mihenk taşıdır.

Kişisel bir kavram olarak vizyonu düşündüğümüzde, kişinin varoluş sebebini açıklayan bir kavramdır. Bu kelimenin içinde kişinin hayalleri, yaratıcılıkları barınır. Bir insan misyonunu düşünmeye başladığında vizyonu üzerinde de düşünmeye başlamış olur. Kişinin gelecekle ilgili inandığı bir resim olan vizyon, firmalar, markalar, şirketler ve kişiler için kullanılabilmektedir.

 

Kişisel Vizyon Nasıl Oluşturulur?

Kişisel vizyon, misyonun tam tersine ileride ulaşmak istenilen durumu ifade etmektedir. Hayatı yaşamanın yolu olarak tanımlayabileceğiniz vizyonda kişi hedeflerine sahiptir. Kişi amacının ne olduğunu öğrendikten sonra bu amaca ulaşmak için adımlar atar.

Eğer kişisel vizyonunuzu keşfetmek istiyorsanız, kendinize mükemmel bir gün yaşamak sizin için ne ifade eder sorusunu sorabilirsiniz. Zamanınızı kiminle harcamak isterdin? Ne yapmak isterdin? Hayatını nerede devam ettirmek istersin? Hangi yoldan para kazanmak istersin gibi sorular sorabilirsiniz. Kişinin kişisel vizyonunu keşfetmesi, hayatında tam olarak nerede olmak ve ne yapmak istediğine verdiği cevaplardır.

Kişi kişisel vizyonunu oluşturmalı ve ardından bunun için emek harcamalıdır. Vizyon, kişide duygu tetiklemiyorsa çalışmaz. Kağıt üzerinde kişiyi heyecanlandırmayan hedefleri ulaştırmak neredeyse imkansızdır. Kişinin içinde vizyonun duygu yaratması gerekmektedir. Kişisel vizyonu olmayan bir kişi geçmişin etkisi altında gününü yaşamaya devam eder. Gelecekteki hayatı da geçmişteki hayatının aynısıdır. Vizyonu olan kişiyse gününü gelecek adına değiştirmeye çalışmaktadır.

Kişi kendiyle yalnız kalmalı ve kendini dinleyebileceği bir ortam yaratmalıdır. Kişi, vizyonunu belirlemeye kendini izin vermelidir. Yanınıza kağıt, kalem alarak hissettiği vizyonu yazmalı ve kendine saklamalıdır.

 

Kişisel Misyon Nasıl Oluşturulur?

Kişisel misyon, kişinin olduğu değil aslında olmak istediği insanla ilgili bir terimdir. Hedefe ulaşmak için ulaşmak istenilen insan belirlenir. Kişinin önem verdiği, olmasını istediği, değerleri ile olmasını istediği insanı belirlemek kişisel misyonunun içeriğidir. Kişisel misyon, kişinin elde edemeyeceği ama bunun için hayatına yön verebileceği bir amaçtır. Burada önemli olan kişinin istediğin duruma ulaşması değil, önemli kararlar almak ve çabalamaktır.

Kişinin misyonu zaman içinde değişebilir, farklılıklara uğrayabilir. Ama kişisel görevleri zaman içinde değişmemelidir. Kişi tüm hayatını neye adamak istediğine dair bir misyon oluşturmalıdır. Kişi burada kendine hayatını veya dünyayı olumlu bir şekilde nasıl etkilersin? Zaman ve para senin için problem olmasa ne yapmak isterdin? Gibi sorular sorabilir.

Kişinin ilerde ne yapmak istediği, kendine nasıl bir değer yaratacağı, neye katkıda bulunmak istediği gibi kişisel misyon içerikli sorular, kişinin hayatında önemli bir değişiklik yaratmasına neden olur. Çünkü kişiler önceliklerini, ilerde olmak istedikleri yeri, inançlarını şekillendirmeye ve onları fark etmeye başlarlar.

Bu konu hakkında yayınlanan yazının tamamını okumak için forum sitemizi ziyaret ediniz

 

Kişisel Vizyon Misyon Nedir? | Sevgiforum

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir